Style suspension

Odmiany Suspension które wykonujemy

Jest mnóstwo odmian suspension. Wiążą się one z ilością użytych haków, ich rozmieszczeniem, statycznym i dynamicznym takielunku, rigów etc. Style podwieszenia mogą zostać opisane ogólnie przez pozycję, w której ciało jest zawieszone. Rozpoczynamy od podstawy i wtedy przechodzimy do odmian:

Vertical Chest suspension ("Och - Kee - Tata tata")

To pionowe podwieszenie za klatkę piersiową. Wielu ludzi odnosi się do tego suspension, jako do rodzimego amerykańskiego obrządku o tym samego imieniu. Jest uważane jest za jedno z najtrudniejszych i najbardziej bolesnych podwieszeń. Mogą występować utrudnienia w oddychaniu, ból w mostku oraz pod pachami. Mimo tego bardzo dużo osób decyduje się na Vertical Chest suspension jako drugie, trzecie podwieszenie.

Horizontal Face Down ("Superman")

To poziome podwieszenie, przy którym haki znajdują się z tyłu ciała. Większości nazywa to jako " Superman "- pozycja jest podobna latającego Superman'a. Dzięki faktowi, że haki mogą zostać rozmieszczone na dużej powierzchni ciała, styl ten uważany jest za jeden z łatwiejszych. Nowicjusze w większości uważają "Supermena" za dobre pierwsze podwieszenie. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na nogi osoby podwieszanej, gdyż często mogą one być nadwrażliwe na ból.

Horizontal Face up ("Coma")

To podwieszenie horyzontalne, przy którym haki znajdują się z przodu ciała. Jest ono bardzo efektownym, średnio ciężkim podwieszeniem. Fakt, iż podczas podwieszania widzi się haki, może działać dodatkowo stresogenne dla osoby podwieszanej. Zdarzały się jednak przypadki, w których ktoś po prostu zasnął - w końcu Coma :)

Vertical Back suspension ("Suicide")

To pionowe podwieszenie za plecy. Większość ludzi widzi to jako "samobójstwo" - "Suicide", ponieważ ciało zdaje się wisieć, jak przez pętlę szubieniczną. Jest to jedno z łatwiejszych i mniej bolesnych podwieszeń, bardzo wiele osób decyduje się na ten rodzaj przy pierwszej próbie z hakami. Suicide pozwala na większą swobodę ruchu podczas podwieszania, ruchy rąk i nóg są mniej skrępowane.

Suicide jest zdecydowanie ulubionym stylem, podczas eventów i performance. Chociaż podwieszenie to może być zbyt trudne dla pierwszego kontaktu z hakami, jest bardzo popularne. Niesie za sobą ryzyko zerwania skóry, ponieważ na poszczególnym haku spoczywa więcej ciężaru ciała niż przy pozycji poziomej, dlatego na początku podniesienie jest boleśniejsze.

Inverted Knee ("Falkner") & Knee

To podwieszenie pionowe. Haki umieszczone są w kolanach, głowa skierowana w dół. Wielu ludzi nazywa to podwieszanie jako "Falkner" odkąd Allen Falkner stał się pierwszą znaną osobą, która wykonała ten rodzaj suspension. Styl ten jest stosunkowo nowy, ale szybko stał się bardzo popularny. Nie jest uważany, za niezmiernie bolesny, ale zbyt długie wiszenie może powodować zawroty głowy lub nudności.

Jeżeli macie jakieś pytania, na których nie znaleźliście tu odpiwedzi, zawsze chętnie udzielimy wam odpowiedzi na nurtujące was pytania.