Informacje o suspension

Jakie typy haków mogą zostać użyte, kiedy i dlaczego?

Są dwa podstawowe typy haków - bez blokady (standardowe) i z blokadą. Haki z blokadą są dość nowe i jest ich kilka typów. Blokada ma na celu wzmocnienie - poszczególny hak morze przyjąć większy ciężar. Zabezpiecza ona przed wydostaniem się skóry (zamek chroni hak przed otwarciem) i zapobiega jej wydostaniu (np. na skutek odgięcia).

Standardowe haki (haki wędkarskie/rybackie) są najbardziej popularnym środkiem używanym przy suspension. Są stosunkowo mocne i wytrzymałe, a ich właściwości rosną wraz zwiększaniem rozmiaru lub ich ilości. Występują najczęściej w dwóch formach - z oczkiem zamkniętym i otwartym - oba są równie dobre jak i funkcjonalne.

Jak duży ciężar może udźwignąć jeden hak?

To pytanie nie ma jednoznaczniej odpowiedzi. Dostępne są haki 5, 4 i 3 mm. Różne haki są używane w przypadku innych podwieszeń i innych osób. Dobór rozmiaru i ilości zależy od tego, czy dane podwieszenie ma być statyczne czy dynamiczne, ponieważ zmienia to siły działające na poszczególny hak. Można przyjąć ze bezpieczna wartość zginająca będzie wynosiła około 35 - 45 kg. Wielkość i ilość haków zależna jest także od skóry w okolicy, w której będą się znajdować - wiadomym jest, że np. skóra na kolanach będzie mniej odporna od tej na plecach (Suicide). Odpowiedni dobór haków i miejsca najlepiej oddać w ręce osób, które mają doświadczenie i odpowiednią wiedzę. Nie zalecam metod prób i błędów!

Czy haki są przebijane przez mięsień?

No bez przesady! Skóra jest bardzo elastyczna, wytrzymuje duże obciążenia i bardzo szybko się regeneruje. Mięśnie, z drugiej strony są mocne, zbite, kruche i bardzo mało elastyczne. Długo się goją i pełnią funkcje motoryczne. W związku z tym haki przebija się tylko przez skórę.

Suspension informacje o podwieszaniu

Ile haków jest używanych podczas podwieszania?

Nie ma konkretnej regułki mówiącej "w tym przypadku masz użyć tyle a tyle haków". Ich liczba jest zależna od wielu czynników: od rodzaju i wymiarów haka, typu podwieszenia, wagi osoby podwieszanej, uwarunkowań anatomicznych.

Najczęściej w przypadku podwieszeń pionowych używa się od 2 do 4 haków. Wyjątki stanowią np. podwieszenia na jednym haku czy np. na 6 czy 8 hakach jak w przypadku Crucifiction. Przy podwieszeniach horyzontalnych używa się od 6 do 12 haków, które są rozmieszczone w całym ciele. Zdarzają się również przypadki użycia np. 18 haków z dołączonymi rękoma.

Gdzie dokładnie umieszczane są haki, czy dla każdego są to te same miejsca?

Niestety, nie ma dokładnej reguły mówiącej "tu , tu i tu". Miejsca te są można mniej więcej określić biorąc pod uwagę konkretne przykłady podwieszeń, lecz jeśli chodzi o precyzyjne dobranie to jest ono różne w przypadku różnych osób. W doborze miejsc umieszczenia haków zwraca się dokładną uwagę na anatomiczną budowę ciała w tym ilość skóry. U jednych osób haki mogą zostać umieszczone wertykalnie u innych horyzontalnie. O sposobie umiejscowienia haka decyduje rodzaj podwieszenia, budowa i uwarunkowania osoby podwieszanej oraz "oko" i doświadczenie osoby podwieszającej.

Jakie typy lin używane są przy podwieszaniu?

Większość grup korzysta z podobnych, atestowanych lin, które używają alpiniści i żeglarze. Są one dobierane odpowiednio do ograniczeń masowych i ilościowych zgodnie ze specyfikacją atestu na dana linę , bloczek, karabinek etc

Jakie typy stelaży - rigów używane są przy podwieszaniu?

Przy każdym podwieszeniu wykorzystuje się inne Rig'i: węższe, szersze, dłuższe, krótsze, płaskie, przestrzenne. Ich dobór jest uwarunkowany bezpośrednio typami podwieszeń.  

Jeżeli macie jakieś pytania, na których nie znaleźliście tu odpiwedzi, zawsze chętnie udzielimy wam odpowiedzi na nurtujące was pytania.