Historia suspension

Skąd wywodzi się suspension?

Historycznie, podwieszenia były wykonane jako rytuały przejścia, poszukiwań wizji, uzdrowień, pokuty, oddania bóstwu, albo jako środki, by zyskać wizje przez pozostawianie ciała i/albo komunikacji z duchowym królestwem. Były one używane do przetestowania wytrwałości umysłu i ciała, albo nawet tylko, aby zbzikować ludzi. Dzięki artystom jak Stelarc i nowoczesnym grupom takim jak TSD, podwieszenia coraz bardziej są uznawane, jako sztuka, wszelkiego rodzaju eventy i performance pokazywane nawet dla rozrywki, propagując tą sztukę i poszerzając horyzonty.

Jakie inne rytuały wiążą się z podwieszniem?

Przykładem tradycyjnego rytuału jest rodzimy amerykański Sundance, gdzie występuje Suicide lub O-Kee-Pa. Podwieszany jest przymocowany do poświęconego drzewa i wtedy podciąga się tańcząc aż do zerwania się z haków. Innym przykładem jest hinduski Kavadi, gdzie entuzjaści dźwigają na swoim ciele klatki z włóczni/haków albo ciągną lub noszą religijne wizerunki wbite przez haki w ich skórę. Często przekłuwają policzki nadziewając na szpikulce ciężarki i razem z nimi odprawiają określone rytuały.

Samo podwieszenie - fizyczny czyn haków przebitych przez ciało - ma bardzo mały kulturowy wydźwięk. Znaczenie pochodzi z rytuału i filozofii otaczającej cały proces. Ponieważ większość osób podwieszanych nie jest ani rodzimymi Amerykanami ani Hindusami, nie potrafimy w pełni zrozumieć niuansów ich rytuałów i przez usiłowanie ich naśladowania czasem możemy obrażać ich kulturę czy religię. Wszelkie próby zbliżenia się do filozofii i rytuału zawsze są doceniane, lecz należy pamiętać, że określone Suspension czy Pulling nie czyni z nas automatycznie członków danej kultury i nie pozwala nam na obnoszenie się z tym.

Jeżeli macie jakieś pytania, na których nie znaleźliście tu odpowiedzi, zawsze chętnie udzielimy wam odpowiedzi na nurtujące was pytania.

Suspension historia podwieszania